• Hlavní strana
  • Aktuality
  • Chystáte ve firmě změnu? Je v ní zahraniční prvek? Berete při tom v úvahu daňové dopady?

Chystáte ve firmě změnu? Je v ní zahraniční prvek? Berete při tom v úvahu daňové dopady?

Od 25. 6. 2018 musíte zvážit, jestli Vám nevzniká povinnost rovnou vše nahlásit finančnímu úřadu.

Vstoupila totiž v platnost směrnice EU, která zavádí další automatickou výměnu informací v oblasti daní (DAC 6). Jestli nám předchozí povinnosti přišly složité a rozsah předávaných informací značný, netušili jsme, co nás ještě čeká.

a) Plánované akce bude potřeba hlásit ještě před tím, než se začne s jejich realizací
Lhůta pro oznámení finančnímu úřadu je 30 dnů od toho, kdy je plánované přeshraniční uspořádání zpřístupněno (dostanete radu od vašeho poradce?), připraveno nebo byl učiněn první krok (co nastane dříve). Poprvé by se měla oznámení posílat do 31. 8. 2020, ale zpětně za období od 25. 6. 2018.

b) Informace o plánovaných přeshraničních uspořádáních bude muset hlásit každý, kdo se jakkoliv zapojí
Povinnost oznámit mají tzv. zprostředkovatelé (poradci, advokáti, poradci advokátů a podobně) a někdy i zapojené firmy samotné. Profesní mlčenlivost daňových poradců a advokátů zřejmě projde určitou diskusí, ale pokud (snad) budou mít i poté zákonem zakázáno sdělovat informace o klientech finančnímu úřadu, budou mít poradci povinnost upozornit klienta, že oznámení musí učinit on.

c) Vyhodnotit, zda plánovaná akce naplňuje znaky uvedené v příloze směrnice a musí se tedy nahlásit finančnímu úřadu, nebude jednoduché
Státní správa snad časem vydá nějaké sdělení, jakým způsobem bude k této problematice přistupovat. Zatím ovšem žádnou indikaci nemáme, přitom teoreticky už teď bychom si měli požadované informace skládat „do šuplíku“, abychom v roce 2020 mohli zpětně dostát své povinnosti.
Předmětem oznámení budou například aktivity, kdy odměna poradce je vázaná na výši daňové úspory, nebo nová uspořádání, díky kterým dochází ke změně kategorie příjmu, přitom ta nová bude spadat do nižšího zdanění, dále aranžmá, kdy příjemce je v jurisdikci s nižším zdaněním nebo podléhá nějakému preferenčnímu daňovému režimu, převody těžko ocenitelných nehmotných aktiv (např. know-how, ochranné známky), změna uspořádání ve skupině, při kterém se některé funkce lokální firmy přesouvají do zahraničí a podobně. U některých akcí se bude vyhodnocovat, zda hlavním či jedním z hlavních přínosů je získání daňové výhody, některé se budou oznamovat bez dalšího (pak by se měla hlásit i výhoda, která je zcela legitimní, například osvobození kapitálových zisků). Oznamovací povinnost se v principu týká daní z příjmů právnických i fyzických osob (tedy nikoliv například DPH), ale i tak může být rozsah vcelku široký… a protože 25. 6. 2018 už bylo, je potřeba na tuto novou povinnost myslet.